Сестри Яблонські

Дирекція худжніх виставох України в залах Вінницького обласного художнього музею презентує виставку з фондової колекції Дирекції «Сестри Яблонські», що відбувається у контексті мистецького проекту «Дві постаті».

Ім`я Тетяни Яблонської добре відоме не тільки серед шанувальників мистецтва, але й серед широкого загалу. Народний художник, Академік живопису, Герой України. Учениця Ф.Кричевського, асистент у живописній майстерні О.Шовкуненка, лауреат багатьох державних премій, нагороджена медалями Академії Мистецтв СРСР та України, професор Київського державного художнього інституту (зараз Національна академія образотварчого мистецтва і архітектури).

Олена Яблонська — талановитий художник-живописець, графік, ілюстратор дитячих книжок, рідна сестра Тетяни Яблонської, молодша від неї лише на півтори роки. Вона також навчалась у Київському державному художньому інституті у Ф.Кричевського, О. Шовкуненка, а також у П.Котова, К.Елеви.

До мистецтва сестер Яблонських долучив батько, Нил Олександрович, син священика, відомий живописець та графік, викладач образотворчого мистецтва. Їхня мама, Віра Варгасова, викладала французьку мову. З народженням дітей Віра Георгіївна повністю присвятила себе їхньому вихованню та освіті.

Тетяна Яблонська, завдяки наполегливості, цілеспрямованості та «масштабу» творчої особистості, «йшла в ногу» з епохою, визначаючи її ідеали. У той час як живописне мистецтво Олени — імпресіоністичне та сонячне за своею природою, що перебувала за рамками ідеології «апріорі», далеко не завжди відпавідало вимогам радянської дійсності. За словами доньки художниці Наталії Волобуєвої, Олена Нилівна жартувала, що у неї два «звання»: дружина Євгена Волобуєва та сестра Тетяни Яблонської.

Факти життєвої та творчої біографії Тетяни Яблонської широко відомі — тільки перелік її виставок та публікацій про неї може скласти цілий том. Олена Яблонська, порівняно зі свосю знаменитою сестрою, виглядае, на перший погляд, більш камерною особистістю — і за характером, і за творчим спрямуванням. У 1960-1970-ті роки вона була більш відома як чудовий художник-ілюстратор дитячих книжок видавництва «Веселка». За 20 років роботи Олена Нилівна проілюструвала сотні дитячих книжок і тільки у 70-х знову повернулася до живопису, і відтоді не полишила його ніколи. Її живопис, своею свіжістю та емоційністю, приваблює і глядачів на великих спілчанських виставках, потрапляє у музейні та приватні колекції.

Минулого року мистецька спільнота широко відзначала сторіччя від дня народження Тетяни Нилівни Яблонської. А у серпні 2018-го року виповнюється сто років від дня народження Олени Нилівни.

Сестер Яблонських завжди єднали теплі дружні стосунки, але у мистецтві кожна прямувала своїм шляхом.

На виставці «Сестри Яблонські», можливо, уперше відбуваеться їхній відкритий та безпосередній творчий діалог. На виставці представлено твори Тетяни Яблонської періоду 1980-2000 років, коли, за визначенням мистецтвознавця Катерини Мамаєвої у статті до ювілейного каталогу художниці, «в житті і творчості, в самоусвідомленні культурний герой поступився місцем ліричному». Також на виставці експонується живопис та малюнки Олени Яблонської, які переконливо засвідчують її своерідний та непересічний талант.

306

85

87

94

345

313